Poglavje iz knjige
Rachel Naomi Remen / Blagoslovi starega očeta
POGLAVJE
Sprejemanje blagoslovov
Večini med nami je bilo danih veliko več blagoslovov, kot smo jih sprejeli. Ne vzamemo si časa, da bi bili blagoslovljeni, ali pripravimo prostora za to. Življenje si polnimo z drugimi stvarmi, tako da nam primanjkuje prostora za sprejemanje blagoslovov. Neka moja pacientka mi je nekoč zaupala, da nas včasih vidi obdane z blagoslovi kot z letali, ki krožijo nad letališčem in čakajo na dovoljenje za pristanek. Čakajo na trenutek našega časa, na našo pozornost.
Resno oboleli ljudje se pogosto prepustijo in bolezen jih prvič v življenju odpre. Nekateri se naučijo sprejeti vse blagoslove, ki so jim dani, celo tiste, ki so jim bili dani že davno. Taki ljudje so mi pokazali, kako naj sprejemam svoje blagoslove.
Pred mnogimi leti sem negovala žensko po imenu Mae Thomas. Odraščala je v Georgiji, in čeprav je dolga leta živela v Oaklandu v Kaliforniji, nekje globoko v sebi ni nikoli zapustila svetega ozemlja svojega otroštva. Vse življenje je garala. Čistila je po hišah in vzredila sedem otrok in kar nekaj vnukov. Ko sem jo spoznala, je bila že stara in prerešetana od raka.
Mae je slavila življenje. Njen smeh je bil čisto veselje in bil je nalezljiv. Po vseh teh letih se nasmehnem že ob misli nanjo. Ko jo je bolezen vse bolj zdelovala, sem ji začela vsakih nekaj dni telefonirati, da sem preverila, kako ji gre. Vedno se je enako oglasila. Rekla sem ji: »Mae, kako si?« Zahihitala se je in odgovorila: »Blagoslovljena sem, sestra, blagoslovljena sem.«
Telefonirala sem ji tudi tisto noč, preden je umrla, in domači so ji prinesli telefon k postelji. »Mae,« sem rekla, »Rachel tukaj.« Slišala sem, kako kašlja in se odhrkava, kako se trudi zajeti dovolj sape v rakava pljuča, da bi spregovorila, in predreti meglo morfija, da bi se povezala z mojim glasom. Oči so me zapekle od solz. »Mae,« sem ponovila, »Rachel tukaj, kako si?« Sledil je sprva neprepoznaven zvok, ki se je počasi odmotal v globok hihot. »Blagoslovljena sem, Rachel. Blagoslovljena sem,« mi je rekla. Mae je bila ena tistih ljudi. In nemara smo vsi.
Martin Buber nas opominja, da je že živeti sveto. Že biti je blagoslov. Kaj nam preprečuje sprejemati življenjske blagoslove, če ima Buber prav? Ne gre vedno za nekaj tako preprostega, kot je pomanjkanje časa. Pogosto ne prepoznamo blagoslova, ko nam je dan, ali pa ga ne živimo, ker nas ovirajo lastne zamisli o življenju. Včasih zamrznemo v preteklosti in včasih se ne zavemo možnosti, ki jih ponuja sedanjost. Mogoče se čutimo upravičeni do nečesa, kar nam je bilo dano po milosti. Ali pa obtičimo v občutku žalosti nad svetom in dovolimo srcu, da se zlomi. In tako se, obdani od blagoslovov, počutimo prazne.
Le če se počutimo blagoslovljene, lahko blagoslavljamo druge. Za blagoslavljanje življenja je nemara nujneje, da se ga učimo slaviti namesto boljšati. Mogoče bi morali biti hvaležni za tako, kakršno je, in sprejeti tudi tisto v njem, česar ne zmoremo razumeti. Mogoče bi morali prepoznavati radost. Mogoče nam ni treba soditi, da bi svet napredoval, in mogoče jeza ni najučinkovitejše orodje za spremembo. In najpomembnejše, mogoče bi morali ponižno prepoznati, da boljšanje sveta ni osamljena naloga.
Larry ni vedel za te stvari. Z ženo sta me obiskovala že nekaj mesecev. Na zaključno seanso je prišla samo žena. »Kje je Larry?« sem jo vprašala. »Telefonirali so mu iz Washingtona,« je rekla. »Ko sem odhajala, je še zmeraj govoril.« »Pa kaj ni obljubil, da bo ob sredah prost?« sem vprašala. Pogledala me je in se žalostno nasmehnila. »Zapuščam ga,« je rekla. »Mislila sem, da se bo, če mi ga bo uspelo spraviti sem, mogoče za dovolj dolgo osredotočil name in na otroke, da mu bom lahko povedala.«
Stisnilo me je pri srcu. Larryja sem spoznala pred desetimi leti, ko so mu diagnosticirali Nehodgkinov limfom. Bilo mu je devetindvajset let in kot mlad borzni posrednik je imel pred seboj obetavno prihodnost. Dve zdravnikovi besedi sta jo izbrisali. Larry in žena sta se borila. Globoko zaljubljena sta se podpirala vse leto surove kemoterapije. Njuni otroci so bili majhni in imela sta veliko, za kar je bilo vredno živeti. Toda osem mesecev po končani kemoterapiji se je rak vrnil. Larryju so presadili kostni mozeg. Tedaj je postopek zahteval smrt vsakega drugega bolnika. Larry je tvegal, ker je strastno ljubil življenje. In bil je eden tistih, ki imajo srečo.
Po končanem zdravljenju je bil drugačen človek. »V življenju ne gre le za služenje denarja,« mi je rekel. Prepričan, da mu je bilo prizanešeno iz nekega razloga, je začutil, da mora izkoristiti čas za spreminjanje sveta. Zapustil je svet posla in se predal delu na novem področju varovanja okolja.
V naslednjih desetih letih je varovanje okolja prešlo v vsedržavno gibanje in Larryja je obsedlo. Začel je delati po petdeset ur na teden. Nato po šestdeset. Skoraj nenehno je potoval, ko pa je bil doma, je dolgo v noč pošiljal fakse in elektronska sporočila. Neredno je jedel in spal. Minevali so meseci, ne da bi poklepetal z otroki, preživel večer z ženo ali si privoščil čas zase. Živel je na robu izgorelosti. Toda vedno je bilo treba opraviti še nekaj nujnega, nov načrt, novo nalogo. Žena in otroci so se sprva počutili osamljene, postopoma pa so si oblikovali življenje brez njega.
»Recite mu, da bi ga rada videla,« sem rekla ženi.
Pokimala je. »Rekla mu bom, potem ko mu bom povedala, da ga zapuščam,« je privolila.
Larry je prišel čez nekaj dni. Potrto se je sesedel na stol nasproti. Njegov videz me je pretresel. »Carol je rekla, da bi se rada pogovorila z mano.«
»Da,« sem rekla. »Povedala mi je, da te zapušča.«
»Res,« je odvrnil. »Tudi meni je povedala.«
Zajokal je. »Pred desetimi leti sem skoraj izgubil življenje,« mi je rekel. »Tedaj ga nisem, sedaj pa sem ga.«
»Kako si se počutil takrat?« sem ga vprašala.
»Nemočen sem bil,« je rekel. »Življenje mi je polzelo skozi prste. Čutil sem, da mi zmanjkuje časa.« Obmolknil je. »Še vedno se počutim tako,« je nadaljeval. «Svet umira. Verjetno ne bomo imeli druge priložnosti.«
Molče sva sedela in se gledala. Srce me je bolelo za tega dobrega moškega. »Kdaj si zadnjič jedel s svojo družino?« sem ga vprašala. Zmajal je z glavo. »Ne spomnim se.«
»Ali zadnjič legel, ne da bi nastavil budilko?« Spet je zmajal z glavo. »Se spomniš, kdaj si se zadnjič igral z otroki ali jim prebral pravljico?«
»Ne spomnim se,« je tiho rekel.
»Larry, pa bi tako ravnal s pegasto sovo?« Zazrl se je v tla in zmajal z glavo. Videla sem, da je spet zajokal.
»Mislim, da ne bom zmogel,« je rekel.
Rekla sem mu, da razumem, kako pomembno je njegovo delo. Molče je pokimal. »Te je služenje življenju osrečilo?«
Zmedeno me je pogledal. »Kako naj bi te služenje življenju osrečilo?« je vprašal. »Služenje zahteva žrtvovanje.«
Mogoče pa ne. Na vseh letalih v Združenih državah velikokrat na dan učijo eno temeljnih načel pravega služenja. Larry, ki vsako leto preleti skoraj dva milijona kilometrov, ga je slišal stokrat in stokrat, ne da bi prepoznal njegov pomen zase. Gre za trenutke tik pred vzletom, ko stevardesa reče: »Če pade zračni tlak v kabini, se sprožijo kisikove maske nad vami. Najprej jo nadenite sebi in šele nato pomagajte potniku ob sebi.« Služenje temelji na podmeni, da je vsako življenje vredno podpore in predanosti. Larry jo je upošteval pri vsakem življenju razen pri svojem.
Ko bi želela poraziti ljudi, ki namenjajo življenje spreminjanju sveta, bi se jih lotila natančno tako. Redke bi od namere zmamili slava ali oblast ali celo bogastvo. Vendar bi jih lahko zmedla in ustavila kot Larryja. Njihovo predanost bi uporabila proti njim, priganjala bi jih k delu, dokler se ne bi tako izčrpali in izpraznili, da bi obnemogli. Pazila bi, da nikoli ne bi odkrili, da blagoslavljati življenje pomeni predvsem to, da se napolniš do vrha, tako da se tvoji blagoslovi izlijejo na druge.
Vdih in izdih
Vsak dan začnem in končam s starodavnim obredom, prevzetim od prijazne starejše tibetanske nune. Takoj ko se zjutraj zbudim, vzamem prazno skledico, ki jo imam v ta namen, in jo počasi napolnim s tekočo vodo. Nedvomno so imeli pobudniki tega obreda v mislih kak visokogorski potok. Jaz odprem kuhinjsko pipo in pustim vodo, da nekaj časa teče, nato pa nastavim podnjo skledico in jo napolnim.
Medtem ko se polni, razmišljam o podrobnostih v svojem življenju, pa naj so kakršne koli že. O ljudeh, s katerimi preživljam čas, o zdravstvenem stanju, o težavah, s katerimi se spopadam, o svojih odlikah in veščinah, o razočaranjih in uspehih, o skrbeh, osebni nadarjenosti, osebnih omejitvah, o domu, o imetju, o izgubah, o preteklosti. Medtem ko se skleda polni, iskreno in brezpogojno kot vodo sprejemam tudi svoje življenje. Z zelo počasnimi koraki, tako da ne polijem niti kapljice, odnesem skledico v zaseben kotiček v svojem domu, postavim jo tja in poklonim vse, kar vsebuje, služenju življenja. Pustim jo tam in začnem dan.
Spoznala sem, da je ta obred globoko zdravilen zame. Misel, da je mogoče uporabiti vse stvari za podporo življenju, nekako zgladi robove, odstrani meje med žalostjo in veseljem, ranami in močjo. Mogoče enakovredno služijo življenju. S takim posvečanjem lahko vse stvari nazadnje razodenejo svojo pravo vrednost in pomen.
Vsak večer je zadnje, kar naredim, preden ležem, to, da odnesem skledico ven in izlijem vodo iz nje na zemljo. Nato jo obrnjeno položim na posebno mesto v stanovanju, pogasim luči in ležem k počitku. Mogoče se ta cikel odkritosrčnega sprejemanja vsega, kar mi je dano, uporabljanje vsega za služenje življenju okoli mene in popolno izpuščanje nanašajo prav toliko na modrost vsega življenja kot na modrost vsakdanjega življenja.